Bouračka a totální škoda: Kdy se vyplatí oprava a kdy auto raději prodat?

Nehody se bohužel nikomu nevyhýbají. V případě totální škody se opravy ve většině případů nevyplatí, přesto někdy může jít o lepší volbu, např. pokud má auto vysokou historickou hodnotu. Jak se tedy rozhodnout, zda je lepší oprava, nebo prodej auta?

Rozhodnutí po nehodě

V některých případech mohou být škody relativně malé, přesto oprava není levná. Pokud nechcete investovat do servisu, můžete auto prodat. Samozřejmě je ale třeba přizpůsobit tomu cenu, prodávat poškozené auto není zrovna snadné. V některých případech ale najdete kupce.

Nicméně pokud to nechcete řešit nebo je auto v tak špatném stavu, že prodej nepřichází v úvahu, je třeba se vozidla správně zbavit. Nemá smysl, aby jen tak někde stálo. Řešení představuje ekologická likvidace vozidla – o tu se postará ověřené vrakoviště.

Totální škoda

Právě likvidace vozidla se nabízí jako vhodné řešení i v případě, že při nehodě vznikla totální škoda. Je důležité vědět, co tento termín vlastně znamená. Konkrétní podmínky se mohou lišit u jednotlivých pojišťoven. Po nahlášení pojistné události likvidátor posoudí škody. Obecně se jako totální škoda označuje situace, kdy by náklady na opravu přesáhly 80 % hodnoty vozidla u havarijního pojištění. U povinného ručení je pak tato hranice 100 %, za předpokladu, že jste nehodu nezpůsobili vy.

Nejde přitom o cenu, za kterou jste auto koupili. Hodnota vozu vychází z toho, za kolik by bylo možné ho před nehodou prodat. Je tedy ovlivněna například stavem tachometru či mírou opotřebení i aktuální situací na trhu.

Pokud pojišťovna uzná, že jde o totální škodu, obdržíte plnění v takové výši, abyste si mohli koupit srovnatelné auto z hlediska typu, kvality i stáří. Nebo se můžete rozhodnout pro opravu – pokud ji necháte provést ve smluvním servisu, pojišťovna ji uhradí. Samozřejmě je třeba zvážit, zda se to vyplatí. Záleží na stavu vozidla, ale rozhodující může být třeba i citová hodnota auta.

Prodej po „totálce“

Pojišťovna určuje hodnotu vozidla na základě aukce. Autovrak můžete kupci prodat, ale nemusíte. Můžete si ho nechat pro případ, že ho chcete opravit, či třeba prodat sami. Je však třeba počítat s tím, že z částky od pojišťovny bude odečtena hodnota vraku.

Je možné, že se vám podaří najít kupce, který za vrak nabídne více. Totální škoda nemusí znamenat, že je auto v hrozném stavu. Například u starších aut, které nemají vysokou hodnotu, mohou totálku představovat i relativně menší škody.

Likvidace autovraku

Je třeba situaci vždy vyhodnocovat individuálně – záleží jen na vás, zda se vám oprava vyplatí, nebo si s tím nechcete dělat starosti. Jestli nechcete řešit ani prodej, nechte autovrak zlikvidovat. Jde o vhodné řešení, pokud je oprava moc drahá, či pokud je výsledek oprav nejistý, nebo by mohl být nebezpečný.

V mnoha případech lze havarované auto prodat na náhradní díly. Proces je v podstatě stejný jako ekologická likvidace. Nicméně rozdíl spočívá v tom, že z vozidla budou demontovány díly, které lze opět použít. Díky tomu můžete auto prodat vrakovišti. Máte tak jistotu, že celý proces bude rychlý a bezproblémový, bez zbytečných starostí.

Rozhodnutí, zda auto po totální škodě opravit, nebo prodat, závisí na mnoha faktorech. Je třeba důkladně zvážit všechny možnosti.